Dziedziczenie długów

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kolejnej pożyczki, powinniśmy pamiętać, że nasi krewni mogą odziedzi
czyć wygenerowane przez nas długi. Jak wygląda dziedziczenie długów? Czy można tego w jakiś sposób uniknąć?

Dwa lata temu zdecydowano się wprowadzić w prawie spadkowym zmiany. W efekcie spadkobiercy są o wiele lepiej chronieni przed poważnymi kłopotami finansowymi na skutek odziedziczenia długów. Obecnie jeśli przez okres trzech miesięcy spadek nie zostanie odrzucony, dochodzi do jego dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza?

Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza to pewność, że dług dziedziczy się wyłącznie do wartości odziedziczonego spadku. I tak jeśli zmarły miał zadłużenie w wysokości trzydziestu tysięcy złotych, a pozostawił nam spadek o wartości piętnastu tysięcy złotych, to tylko tyle będziemy winni wierzycielom.

Kłopotów z długami i wierzycielami można bardzo prosto uniknąć. Wystarczy podjąć decyzję o odrzuceniu spadku. Jeśli wiemy, że spadkodawca był osobą zadłużoną, najrozsądniej jest zdecydować się na nieprzyjmowanie spadku. Trzeba jednak pamiętać, że taka dyspozycja musi został złożona u notariusza. Tylko wówczas ma moc prawną i będzie uznana przez wierzycieli. 

Podkreślić należy, że nadal odpowiadamy za długi odziedziczone po bliskich całym majątkiem. Wierzyciel może domagać się spłaty zadłużenia natychmiast, oczekując wpłaty gotówki nawet wówczas, gdy spadkodawca pozostawił nam nieruchomość czy na przykład biżuterię. Może dochodzić swoich należności, bazując na naszym całym majątku, a nie na tym, co pozostawił nam spadkodawca. To również należy mieć na uwadze zanim zdecydujemy się na przyjęcie spadku.

Dziedziczenie długów chroni interesy wierzycieli. Na szczęście obecnie wprowadzono rozwiązania prawne, które dbają także o tych, którzy długi odziedziczyli.

Komentarze