Lokata terminowa: jak założyć tą naprawdę korzystną?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto oszczędzać. Odłożone pieniądze są najlepszym zabezpieczeniem na przyszłość. Można po nie sięgnąć wówczas, gdy przytrafi się nam nieprzewidziany wydatek czy stracimy pracę. Rozwiązaniem, na które warto się zdecydować są lokaty terminowe. Ich wybór jest jednak obecnie tak duży, że naprawdę łatwo się pogubić w gąszczu ofert. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby wybrać korzystną lokatę terminową. 

Aby być zadowolonym z lokaty, należy postawić na taką, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Pod uwagę należy wziąć takie czynniki, jak czas trwania lokaty oraz ewentualny dostęp do zgromadzonych pieniędzy przed jej zamknięciem. 

Długoterminowa czy krótkoterminowa?
To najogólniejszy podział lokat terminowych. Do lokat krótkoterminowych zalicza się wszystkie te lokaty, których czas trwania nie przekracza roku. Nierzadko zdarza się, że objęte są one nieco wyższym oprocentowaniem. Ich plus jest taki, że dość szybko odzyskamy dostęp do zgromadzonych na lokacie pieniędzy. Lokaty długoterminowe trwają już dłużej niż dwanaście miesięcy. Są w związku z tym odpowiednie dla wszystkich osób, które mogą na długi czas zamrozić swoje środki finansowe. Takie lokaty poleca się wówczas, gdy wpłacić możemy na nie naprawdę solidną kwotę. 

Rodzaj oprocentowania
Największą popularnością cieszą się oczywiście lokaty z oprocentowaniem stałym. Decydując się na nie, wiemy, jaka kwota zostanie nam dopisana do konta. Na oprocentowanie zmienne wpływ mają stopy procentowe, które ustalane są przez NBP oraz RPP. Wybierając lokatę z oprocentowaniem zmiennym, musimy liczyć się z tym, że osiągnięty zysk będzie mniejszy niż się spodziewaliśmy.

Reklama: Najlepsze pożyczki gotówkowe ? Tylko Lendon.pl

Komentarze